Savireklama

Politikams parūpo amžinosios vertybės Pirmo puslapio

  • %PM, %09 %823 %2017 %18:%Birž

Kęstutis GABŠYS

Savivaldybės tarybos nariai susirūpino dėl nykstančio Kretingos rajono kultūros paveldo ir ypač senųjų rajono kapinaičių būklės. Ketvirtadienį surengtas jungtinis Tarybos Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų bei Kaimo reikalų ir ekologijos komitetų išvažiuojamasis posėdis. Tarybos nariai brido per kemsynus, landžiojo po miškus, norėdami savo akimis įvertinti Kretingos rajono kultūros paveldo objektų būklę ir apsvarstyti priemones situacijai gerinti.

Reikia pasitempti
Kretingos rajone yra daugybė nacionalinės ir vietinės reikšmės kultūros paveldo objektų. Komiteto nariai apžiūrėjo labiausiai apleistus ir daugiausia dėmesio reikalaujančius objektus. Labiausiai politikams rūpėjo senųjų rajono kapinaičių tvarkymas. Apsilankę penkiose senosiose kapinėse, pastebėjo tas pačias problemas: teritorija netvarkoma, apžėlusi žole, akmeniniai paminklai griūva, mediniai kryžiai pūva.
Kretingos rajono administracijos Kultūros skyriaus paminklosaugininkas Algirdas Mulvinskas Tarybos nariams aiškino, kad senųjų kapinaičių tvarkymo darbai pirmiausiai pradedami nuo to, kad atliekami kapinių teritorijos kadastriniai matavimai, o pačios kapinės įtraukiamos į registrą. Vėliau kapinių teritorija yra aptveriama ir prasideda jų tvarkymo darbai. „Vyriausybė buvo priėmusi nutarimą iki 2012 metų atlikti visų senųjų kapinių kadastrinius matavimus ir juos oficialiai įregistruoti. Deja, dėl lėšų trūkumo šis terminas pasirodė nerealus“, – teigė A. Mulvinskas.
Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto narys Povilas Turauskis atkreipė kolegų dėmesį, kad rajono teritorijoje yra nesutvarkytos 25 senosios kapinaitės. Tarybos nario nuomone, rajono biudžete tokiems objektams tvarkyti numatyti per maži pinigai. „Gerokai mažesnė ir neturtingesnė Skuodo rajono taryba paveldo objekto tvarkymui skiria 40 tūkstančių eurų, tuo tarpu Kretingos rajono savivaldybė – tik 15 tūkst. eurų“ , – kalbėjo P. Turauskis.

Trūksta sisteminio požiūrio
Tarybos nariai akcentavo, kad Kultūros paveldo objektams tvarkyti dažnai trūksta ne tiek lėšų, kiek sisteminio požiūrio ir savivaldybės skyrių bei seniūnijų geranoriško bendradarbiavimo. „Kai svarstėme 2017 metų savivaldybės biudžetą, Kultūros skyrius neįvardino konkretaus lėšų poreikio ir kokie konkretūs objektai būtų sutvarkyti. Susidaro įspūdis, kad skyrius pasyviai laukia pinigų, o po to galvoja, ką už tuos pinigus galima padaryti“ , – situaciją komentavo Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Almantas Skruibys.
Jam pritarė Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto pirmininkas Vytautas Lukauskas. Politikas siūlė aiškiai apibrėžti Kultūros skyriaus ir seniūnijų atsakomybę tvarkant kultūros paveldą. „Norėtųsi aiškiai įtvirtinti atsakomybę. Pavyzdžiui, tvarkant kapines – Kultūros skyrius turėtų pasirūpinti tvora, o teritorijos šienavimas, priežiūra turėtų būti seniūnijos rūpestis“ , – kalbėjo V. Lukauskas.
Kurį laiką išvykoje dalyvavęs rajono meras Juozas Mažeika pasidžiaugė rajono Tarybos iniciatyva sistemiškai įvertinti Kultūros paveldo būklę rajone ir apsvarstyti priemones, kurios galėtų paspartinti problemų sprendimą. „Lėšų poreikio planavimas konkretiems objektams būtų tikrai sveikintina iniciatyva“ , – teigė meras.

Trūksta tik noro
Tiesa, rajone yra ir gražių amžinojo poilsio vietų tvarkymo pavyzdžių. Baigdami komiteto posėdį, politikai aplankė Kartenos seniūnijoje esančias Vėlaičių kapinaites. Ten pamatė aptvertą, nušienautą teritoriją, prižiūrėtus išlikusius kryžius. Kartenos seniūnė Gintarė Liobikienė politikams teigė, kad kapinaičių teritorijos aptvėrimas seniūnijai kainavo 600 eurų.
„Kai norim, tai galim“ , – pamatytą reginį reziumavo Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto pirmininkas V. Lukauskas. Jis paragino Savivaldybės pamiklotvarkininką iki rugpjūčio mėnesio pateikti labiausiai apleistų rajono kapinaičių bei jų tvarkybos darbų sąrašą, kad komitetų nariai galėtų aktyviau „pajudinti“ šių klausimų sprendimą.

Skaityti 546 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Gegužė 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mes Facebooke