Savireklama

Antikorupcijos komisijos veikla – paslaptis visuomenei? Pirmo puslapio

  • %PM, %09 %731 %2017 %16:%Lap

Aistas MENDEIKA

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisija pastaruoju metu sprendžia itin slaptas problemas, apie kurias visuomenei žinoti nevalia – mažiausiai du paskutinieji komisijos posėdžiai vyko už uždarų durų. Motyvuodami sprendimą rengti uždarus posėdžius, kai kurie juose turintys teisę dalyvauti valstybės tarnautojai nevengia žiniasklaidai ir pameluoti.
Po spalio 26-ąją įvykusio Savivaldybės tarybos posėdžio ne visi kretingiškiai politikai keliavo namo. Mat iškart po Tarybos posėdžio prie bendro stalo sėdo Antikorupcijos komisija. Ir iškart atsirado keblumų, nes posėdžio eigą užsinorėjo stebėti rajono žiniasklaidos atstovai.
Paaiškėjo, jog posėdis uždaras. Vadinasi, jame gali dalyvauti tik komisijos nariai, todėl žurnalistai nepageidaujami. Paprašytas paaiškinti, kodėl posėdis uždaras, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Edmundas Valantiejus informavo, jog taip nusprendusi komisija.
Tik bėda, kad dar žurnalistams tebesant posėdžių salėje, klausimo, galima ar ne posėdyje dalyvauti laikraščių korespondentams, niekas nesvarstė. Antikorupcijos komisijos narys Antanas Kalnius truputį pamėgino pasiaiškinti, kodėl skelbiamas uždaras posėdis, tačiau ir jo pastangos buvo bevaisės.
Atrodytų, klausimas labai paprastas: kodėl rengiamas uždaras posėdis ir kokia jo darbotvarkė? Deja, net ir į tokį klausimą aiškiai atsakyti negalėjo nei komisijos pirmininkas E. Valantiejus, nei jo „dešinioji ranka“ komisijoje, atsakingoji sekretorė Dalia Katauskienė. Kiti komisijos nariai pagarbiai tylėjo.
Šiek tiek tarpusavyje pasitarę, E. Valantiejus bei D. Katauskienė nusprendė, jog posėdis bus uždaras todėl, kad... taip nusprendė komisijos pirmininkas. Į klausimą, kokia tema bus kalbama, atsakyta irgi labai miglotai – bus analizuojamos sudarytos sutartys. Tad neaišku, nei apie ką jos, nei dėl ko nagrinėjamos.
Antikorupcijos komisijos vadovai tikino, jog skelbti uždarus posėdžius jiems teisę suteikia komisijos nuostatai. Tačiau akivaizdu, kad kai kuriems Antikorupcijos komisijos nariams vertėtų atidžiau paskaityti Kretingos rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijos nuostatus. Ypač penktą skyrių, kuriame rašoma apie komisijos pirmininko ir narių pareigas. Šiame skyriuje, deja, nė žodžio neparašyta apie tai, kad komisijos pirmininkas vienas gali nuspręsti, koks bus posėdis – uždaras ar atviras.
Tačiau kitame skyriuje, kuriame kalbama apie visos komisijos teises, teigiama, jog komisija turi teisę „priimti sprendimus dėl informacijos apie komisijos priimtus sprendimus pateikimo visuomenės informavimo priemonėms“. Šią nuostatą papildo šeštajame skyriuje pakankamai aiškiai reglamentuota tvarka: „Komisijos posėdžiai yra vieši. Komisijos (būtent komisijos, o ne jos pirmininko, – aut. past.) sprendimu gali būti rengiami uždari posėdžiai, kuriuose gali dalyvauti tik komisijos pakviesti asmenys.
Antikorupcijos komisijos nuostatuose taip pat pakankamai aiškiai reglamentuojama, kaip reikia elgtis su gauta informacija. Taip pat paaiškinama, kokia informacija gali būti neviešinama – visi komisijos nariai privalo „iki komisijos sprendimo priėmimo dėl nagrinėjamo klausimo neskelbti informacijos apie tyrimo eigą, jeigu tai gali pažeisti asmens teises, pakenkti tyrimui arba ji sudaro valstybės, tarnybos, komercinę ar kitą įstatymų saugomą paslaptį“. Akivaizdu, jog informacija apie tai, kodėl rengiamas komisijos posėdis arba jo darbotvarkė, negali būti laikoma kokia nors paslaptimi.
Vis dėlto minėtame Antikorupcijos komisijos posėdyje nebuvo kalbama apie kokias nors ypatingos svarbos valstybines paslaptis, kurių visuomenė negali žinoti. Neoficialiais, bet iš patikimų šaltinių „Švyturio“ gautais duomenimis, ir šiame komisijos posėdyje dar kartą buvo analizuojama, kokiomis aplinkybėmis Kretingos muziejaus teritorijoje atsirado daugiabutis gyvenamasis namas, priklausantis UAB „Ringesta“, bei šalia jo nuomojamas valstybinės žemės sklypas. Kokius dokumentus vartė komisijos nariai, kokie įrašai juos domino, vis dar slepiasi po ypatinga paslaptingumo skraiste.
Beje, Antikorupcijos komisijos atsakingoji sekretorė D. Katauskienė aiškiai paneigė spėjimą, jog posėdyje numatyta kalbėti būtent šiomis temomis.
Tačiau bene labiausiai stebina ne tai, kad Antikorupcijos komisijos nariai vengia apie savo darbą bent minimaliai informuoti visuomenę, o tai, kad jų posėdžiai įslaptinami net ir nuo tiesiogiai su jais susijusių žmonių. Nors apie tai, kad komisija aiškinasi daugiabučio namo paveldosauginėje teritorijoje atsiradimo aplinkybes, neoficialiai kalbama jau seniai, į jos posėdžius nebuvo įleistas net ir Savivaldybės tarybos narys, UAB „Ringesta“ vadovas Almantas Skruibys.
„Sužinojęs, kad bus kalbama apie mano vadovaujamai bendrovei priklausantį pastatą ar nuomojamą iš valstybės žemės sklypą, tikėjausi, jog Antikorupcijos komisijai reikės mano paaiškinimo šiais klausimais. Prie uždarų durų, už kurių posėdžiavo komisija, laukiau pusantros valandos, bet jai mano komentarų neprireikė, – „Švyturiui“ pasakojo A. Skruibys. – Todėl pamaniau, kad galbūt komisijos posėdis surengtas visai ne dėl to, apie kalbama, ir aš čia visiškai be reikalo sėdžiu“.
A. Sruibys taip pat patikino, jog nėra gavęs jokių užklausimų nei iš Antikorupcijos komisijos, nei iš Savivaldybės administracijos. Jis patvirtino ne kartą girdėjęs neoficialiai kalbant, jog vis dėlto komisija nagrinėja su juo susijusius klausimus, tačiau ar taip yra iš tikrųjų, neaišku. Todėl ir kaip nors komentuoti ar vertinti susiklosčiusią situaciją, anot A. Skruibio, neįmanoma.
Sakoma, jog draudžiamas vaisius yra saldžiausias. Panašiai atsitinka ir su paslaptimis – kuo daugiau slepiama, tuo labiau knieti sužinoti, kas slepiama. Tik, atrodo, Antikorupcijos komisija nusprendė, jog apie jos veiklą visuomenė neturi žinoti.

Skaityti 398 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Spalis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke