Savireklama

Palaimino mokyklų jungtuves ir skrydžius į Hamburgą Pirmo puslapio

  • %PM, %28 %851 %2018 %19:%Saus

Kęstutis GABŠYS

Ketvirtadienį vykęs pirmasis šiais metais Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdis buvo kaip niekada audringas. Jame svarstyti tik 26 klausimai, tačiau rajono mokyklų tinklo pertvarka arba artėjantys savivaldos rinkimai kurstė Tarybos narių aistras. Savaitės pradžioje valdančioji dauguma susitarė dėl minimalių rajono švietimo įstaigų tinklo pertvarkų, bet politiniai debatai persikėlė į posėdžių salę. Mažumos atstovų noras pasinaudoti reformuojamų įstaigų darbuotojų ir bendruomenės baime ir nežinia bei užsidirbti lengvų politinių taškų yra suprantamas. Tačiau ant mero ir Administracijos direktoriaus „politinių šonkaulių“ nevengė pašokinėti ir valdančiosios daugumos nariai.
Pasisekė Darbėnų ambulatorijai
Posėdžio pradžioje rajono meras Juozas Mažeika pasveikino gimtadienius sausį šventusius Tarybos narius Darių Petreikį ir Jūratę Sofiją Laučiūtę. Tuo draugiški gestai Tarybos posėdyje baigėsi ir posėdžių salėje pradėjo kauptis įtampa.
Kai kuriuose komitetuose aršios diskusijos kilo dėl Tarybos sprendimo projekto, kuriuo buvo apsispręsta rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms skirtų Regioninės plėtros programos lėšų skirstymo principų. Opozicijos nariai klausė, kodėl daugiausia rajono žmonių aptarnaujantis Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centras negauna teisingos ES pinigų dalies? Centro vadovas Vytautas Jurgutis komitetuose aiškino, kad programa remia tų priemonių įsigijimą, kurios centro veiklai šiuo metu nėra reikalingos, todėl ši įstaiga nusprendė prašyti šiek tiek mažiau pinigų nei jai priklausytų pagal prisirašiusiųjų rajono gyventojų proporciją.
Ūkio ir ekonominės plėtros komitete Centro vadovas sulaukė kritikos, kad jis „neturįs fantazijos“ ir nežino, kaip panaudoti ES paramos lėšas. Švietimo komiteto pirmininkė J. S. Laučiūtė prašė patikslinti, į kurias Kretingos PSPC įstaigas ir ambulatorijas planuojama paskirstyti iš projekto lėšų gautą įrangą.
Matydamas Tarybos narių spaudimą, Kretingos PSPC vadovas persigalvojo, pasiprašė daugiau pinigų bei nurodė, kuriuose įstaigos padaliniuose nupirktą įrangą planuojama panaudoti. Iš pateiktos informacijos paaiškėjo, kad labiausiai pasisekė šios įstaigos centrui bei Darbėnų ambulatorijai. Pastaroji gaus iš ES paramos lėšų skirtą automobilį, mobilųjį kardiografą bei kitą, smulkesnę šeimos gydytojų darbui skirtą įrangą. Tokie pokyčiai patenkino Tarybos narius ir dauguma jų balsavo už šį sprendimą.
Voveraitės“ vaikai gelbės Daukanto progimnaziją?
Kaip ir buvo galima tikėtis, aršiausios diskusijos užvirė dėl rajono švietimo tinklo pertvarkos projektų. Diskusijose aktyviai dalyvavo ne tik Tarybos nariai, bet ir į posėdį atvykę lopšelio darželio „Voveraitė“ bei Salantų meno mokyklos bendruomenių atstovai. Taryba iš karto nusprendė svarstyti valdančiosios daugumos parengtą minimalių pokyčių planą, dėl kurio buvo sutarta praėjusį pirmadienį vykusiame valdančiosios daugumos pasitarime.
Meras Juozas Mažeika šio klausimo svarstymą padalino į dvi dalis. Atskirai buvo diskutuojama ir balsuojama dėl „Voveraitės“ ir Salantų meno mokyklos ateities. Diskusijos abiem klausimais truko apie dvi valandas. Valdžios teigimu, Geležinkelio gatvėje esantis „Voveraitės“ darželio pastatas reikalauja didelių investicijų. Tuo tarpu šalia esantis Simono Daukanto progimnazijos pastatas yra pustuštis ir jame puikiai galima įkurdinti dvi papildomas darželinukų grupes.
„Voveraitės“ bendruomenės atstovai prieštaravo tokiam žingsniui keldami pakankamai logiškus klausimus dėl būsimų jų vaikų ugdymo sąlygų. Į daugumą bendruomenės keliamų klausimų rajono valdžia atsakyti negalėjo. Į kai kuriuos iš jų, pavyzdžiui, ar mokyklos patalpų pritaikymas darželio veiklai bus atliktas kokybiškai, bus galima sužinoti tik pačiam procesui pasibaigus. Tarybos narys Alvydas Jonaitis posėdyje iškėlė logišką klausimą, ar šioje Kretingos miesto dalyje nėra planuojamas vaikų skaičiaus padidėjimas. „Pagal patvirtintus detaliuosius planus šiame mikrorajone planuojama statyti 6 daugiabučius namus. Patirtis rodo, kad ten būstą linkusios įsigyti jaunos šeimos. Ar po kelių metų nesusidursime su darželių trūkumu?“ – klausė Tarybos narys. Nepritardama siūlomam sprendimo projektui, Tarybos narė Dalia Martišauskienė išreiškė nuomonę, kad valdančioji dauguma S. Daukanto progimnazijos tuštėjimą, nusprendė išspręsti „Voveraitės“ sąskaita. „Voveraitės“ interesų gynėjais bandė būti ir kiti Tarybos nariai, tačiau jų siūlymai dažniausiai buvo orientuoti į „diskusijos pratęsimą“, abiejų ugdymo įstaigų bendruomenes toliau paliekant nežinioje.
Išsigandus, kad kai kurie valdančiosios daugumos nariai gali netikėtai pakeisti savo nuomonę, prieš balsavimą paprašyta trumpos pertraukos. Jos metu valdančiajai koalicijai pavyko atkurti drausmę ir discipliną. Už „Voveraitės“ reorganizaciją ir dviejų darželio grupių perkėlimą į S. Daukanto progimnaziją balsavo 16 posėdyje dalyvavusių rajono Tarybos narių. Penkiems tarybos nariams balsavus „Prieš“, o vienam susilaikius, ši sprendimo dalis buvo priimta.
Vaikai instrumentus neš toliau
Savivaldybės administracija Tarybos narių prašė apsispręsti dėl galimybės Salantų meno mokyklą perkelti į Salantų gimnazijos patalpas paliekant abiejų mokyklų teisinį savarankiškumą. Šiuo metu yra rengiamas Salantų gimnazijos pastato rekonstrukcijos projektas, todėl Savivaldybės administracija norėtų projektuotojams pateikti užduotį, kad jie išnagrinėtų galimybes gimnazijos patalpose įrengti kokybiškas, meno mokyklos veiklai pritaikytas erdves.
Opozicijai priklausantis Tarybos narys Darius Petreikis tuoj pat nupiešė apokaliptinį vaizdą, kad taip rajono valdžia rengiasi abiejų ugdymo įstaigų sujungimui. „Mano patirtis rodo, kad dvi savarankiškos įstaigos po vienu stogu neužsibūna“, – sakė D. Petreikis. Tokiam Tarybos nario pareiškimui tuoj pat oponavo Valerijonas Kubilius bei Administracijos direktorius Virginijus Domarkas. Pirmasis teigė, kad sprendimai jungti formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigas bus priiminėjami ne Tarybos, o nacionaliniu lygmeniu. Administracijos direktorius Tarybos nariui priminė, kad sėkmingai sujungti galima ir skirtingose patalpose veikiančias įstaigas.
Diskusijų jūroje kažkiek pasimetė Sauliaus Šopagos nuogąstavimai, kad Salantų meno mokykla yra neformalaus ugdymo įstaiga ir jos įkėlimas į gimnazijos patalpas mokinių akyse ją gali padaryti paprasčiausia bendrojo lavinimo įstaiga ir taip sumažinti vaikų motyvaciją joje lankytis. Šie politiko argumentuoti pasisakymai buvo tuoj pat paskandinti kitų Tarybos narių demagogijoje.
Tarybos narės D. Martišauskienės nuomone, dvi švietimo įstaigos po vienu stogu nedera, tačiau savivaldybės valdžia turėtų pagalvoti apie tai, kad laisvose gimnazijos patalpose būtų galima įkurdinti kokią nors ... socialinę įstaigą. Diskusijos nevaisingumą vainikavo Antanas Puodys, kurio teigimu svarbiausia Salantų meno mokyklos vertybė yra jos aktų salė. „Šiuo metu Salantų meno mokykla turi puikią 70 kvadratinių metrų salę. Įkėlus ją į gimnaziją meno mokyklos vaikai privalės gerokai toliau neštis savo muzikos instrumentus“, – posėdyje kalbėjo A. Puodys. Kitų Tarybos narių tokie argumentai neįtikino. Už galimą Salantų meno mokyklos perkėlimą į Gimnazijos patalpas balsavo 15 Tarybos narių. Po keturis Tarybos narius balsavo „prieš“ ir „susilaikė“. Taigi, Salantų meno mokyklos vaikams po 2021-ųjų metų savo instrumentus į koncertų salę gali tekti nešti šiek tiek toliau.
Buvo ir vieningų sprendimų
Nors diskusijos dėl švietimo tinklo pertvarkos ir buvo karštos, tačiau Tarybai šiame posėdyje pavyko sutarti ir priimti keletą svarbių sprendimų. Vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimo medaliu šiais metais rajono Taryba nusprendė apdovanoti buvusį ilgametį vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus direktorių Algirdą Čėsną bei profesorių, habilituotą mokslų daktarą Stasį Vaitekūną. Meras ir Tarybos nariai apgailestavo, kad abiem šiems žmonėms garbingas apdovanojimas įteikiamas jau po mirties.
Posėdžio pabaigoje rajono meras informavo, kad šiuo metu Klaipėdos regiono asociacijoje (kurios nare yra ir Kretingos savivaldybė) vyksta diskusija dėl dar vienos skrydžių krypties pritraukimo į Palangos oro uostą. „Prieš tris metus regionas tarėsi su kompanija „Wizzair“ dėl skrydžio iš Palangos į Londoną. Yra susiformavusi praktika, kad pirmus 3 metus regiono savivaldybės kompensuoja vežėjui šios krypties rinkodaros kaštus. Šiuo metu Londono kryptis pasiteisino, ir mes jos toliau neberemiame. Tačiau regionas kartu su Palangos oro uostu svarsto galimybę panašiomis sąlygomis derėtis dėl skrydžių į Hamburgą organizavimo. Noriu išgirsti Tarybos narių nuomonę, ar mes tokiai idėjai pritartumėme“,– klausė J. Mažeika.
Formalių sprendimų dėl skrydžių į Hamburgą rajono Taryba nepriėmė. Tarybos nariai po nedidelių diskusijų buvo linkę tokiai iniciatyvai pritarti.

Skaityti 715 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje